MİT TIRLARI DAVALARI NEDEN BİRLEŞTİRİLMEDİ?

 

MİT Tırları olayıyla ilgili Adana, Ankara, Hatay ve İstanbul’da açılan onlarca dava neden birleştirilmedi? Ana davanın yargılamasını yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesinin Başkanı Eyüp Yeşil, neden birleştirme yetkisini kullanmadı?

Ana dava, Can Dündar, Erdem Gül, Enis Berberoğlu, Aydınlık, patates hat, mahrem imam dosyaları ile yargılamalar devam ettirildi. Her davada tekrar tekrar olay günü yaşananlar ve baştan itibaren ortaya atılan iddialar yazıldı çizildi. Sanıklara casusluk, teröristlik ve darbecilikten ceza verilmesi istendi. Verildi ve veriliyor da.

Ortada bir olay var, buna karşın bir sürü yargılama var. Neden?

  1. Öncelikle MİT Tırları olayının gerçek boyutları, dava ve dosya karmaşası ile gizlenmek istendi.
  2. Bu işin arkasında AKP ve Erdoğan’a muhalif düşman kişilerin olduğu izlenimi oluşturulmak istendi.
  3. Hedefe oturtulan jandarma, savcı ve gazeteciler FETÖ üyeliği iddiası ile itibarsızlaştırılmak istendi.
  4. Kolluk güçlerinin imkân ve becerileri tır olayı vesilesiyle tırpanlandı.

Bütün hikâye ve iddialar bir dosyaya konsa, havuz medyasında yazılanlar ve AKP’li siyasetçilerin dilinden düşmeyen ithamlar havada kalacaktı. Daha da ötesi, olayın gerçek boyutlarının doğrudan mahkeme dosyasında ortaya çıkması ihtimali vardı. Bu tehlikeyi bertaraf etmenin tek yolu, dava üstüne dava açmak şeklinde tezahür etti. Ve tabii iddianamelerin büyük çoğunluğunu yazan kişi, eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan.

Açılmış bir davaya yeni sanık ve delil eklemenin çok pratik yolları varken MİT Tırları olayında bu basit yöntemler tercih edilmedi. Somut gerçeğin ortaya çıkmaması için her türlü hülleye başvuruldu. Neticede onlarca dava ile MİT Tırları olayının yargılama sürecinde, gerçekler kamuoyundan maharetle gizlendi. “Cambaza bak cambaza” oyunu ile kamuoyunun dikkati silah kaçakçılığı ve yasa dışı faaliyetlerden, vatan hainliği, teröristlik ve FETÖ söylemlerine kaydırıldı. Zihinler bulandırıldı. Gerçeği konuşmak isteyen herkese tutuklama ve hapis sopası gösterildi.

Kamuoyunun doğal olarak farkında olmadığı bir konu daha var. MİT Tırlarıyla ilgili yürütülen soruşturmalar esnasında o kadar çok soruşturma aç-kapa-birleştir-ayır işlemi yapıldı ki ortada sanıklar lehine hiçbir şey bırakılmadı.

Sonuç olarak; MİT Tırları davalarında savcı ve hâkimler somut gerçeğin ortaya çıkması için değil AKP, Erdoğan ve bazı kamu görevlilerinin işledikleri suçları gizlemek için hukuku katletmişlerdir.

Ve mağdurlar: Mesleğinden koparılan, aç bırakılan, itibarsızlaştırılan, hapsedilen, zorunlu sürgüne mahkûm edilenler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir