Nuri Gökhan Bozkır’ın Açıklamaları Işığında MİT Tırları ve Silah Kaçakçılığı (2)

Bir müddet sonra, silah kaçakçılığı işinde MİT ile Nuri Gökhan Bozkır’ın yolları ayrılır. Neden mi? Şundan dolayı: Bozkır, Eylül 2015’te, riski kendisine ait olmak üzere, kendi başına bir sevkiyat yapmak ister. Soğan yüklü bir tır içerisine patlayıcı madde kutularını yerleştirir ve tır yola çıkar. Fakat işler planladığı gibi gitmez ve medyada “soğan tırı” olarak bilinen olay patlak verir. Soğan taşıyor kamuflajı yapılmış, Suriye’ye doğru hareket eden bir tır içerisinde 6,5 ton patlayıcı yakalanır. Muhtemelen Bozkır, her parti sevkiyattan on bin dolar almak yerine bir partiden 5-6 milyon dolarlık bir vurgun yapmayı planlamıştır, fakat başarılı olamamıştır.

Tır, polis tarafından yakalanır. Her ne kadar Bozkır, bu yakalamanın rutin polis kontrolü esnasında gerçekleştiğini söylese de ben bu görüşte değilim. Benim kanaatim MİT, Bozkır’ın bu kontrolsüz sevkiyatının farkına vardı ve bunu alışkanlık haline getirmemesi için de gizli bir ihbarla yakalattı. Böylece MİT, silah kaçakçılığı sahasında palazlanan bir aktörü bir müddet devre dışı bırakmanın yolunu buldu. Soğan ve patlayıcı yüklü tır yakalanır yakalanmaz, MİT Bozkır’ı derhal ailesiyle birlikte Ukrayna’ya kaçması için ikna etti.

Aslında Bozkır’ın uygulamak istediği taktik (yani bir parti nakliyatla dolar milyoneri olma hevesi) birlikte çalıştığı kurumdan öğrendiği bir taktik olabilir. Zira MİT’in Suriye’ye geçişini organize ettiği silahların önemli bir kısmı bölgedeki savaşta aktif rol alan dünya devletleri tarafından gönderilen silahlardı. MİT bu işin taşeronluğunu yapıyordu. Fakat bu işlerin arasında MİT, tamamen kendi kontrolünde olan sevkiyatlar yapmanın yolunu da bulmuş olmalı. Nitekim AKP yöneticilerini, havuz medyasını, MİT’i ve bunların adli mekanizmadaki hamilerini ayağa kaldıran 19 Ocak 2014 Adana MİT Tırları olayı da işte, MİT’in baştan sona kendi başına becermek istediği sevkiyatlardan birisiydi. Bu benim uydurmam ya da yorumum değil. Şimdilik bu kadarını söylemiş olayım.

Bozkır anlatmaya devam ediyor. 2018 yılına gelindiğinde bu sefer BMC ve Ethem Sancak çevresinden Recep Sancak isimli bir şahıs, Ukrayna’da Bozkır’a ulaşır. Ukrayna’dan Türkiye’ye silah ve askeri malzeme satışı için iş teklifinde bulunurlar. Karşılığında da Bozkır’ın Türkiye ile yaşadığı sorunları çözmeyi taahhüt ederler. Hangi sorunları? Türkiye’de hakkında bir kovuşturma açılmasının önüne geçilmesi ve TSK’ya geri dönmek gibi. İş teklifini düşünme sürecinde Bozkır Türk mahkemelerinde, TSK’daki mesleğine dönebilmesi ve rütbesinin iade edilmesi için dava açar. Fakat görür ki Sancak’lar kendisine verdikleri taahhüdü gerçekleştirmek adına hiçbir adım atmamaktadır. Bunun üzerine Bozkır, iş teklifini reddeder. Bu reddediş, Bozkır’a bir şans daha veren eski dostları tarafından karşılıksız bırakılmaz. Hakkında bu sefer Necip Hamlemitoğlu cinayetinin faili olmaktan ötürü İnterpol’de kırmızı bültenle arama kararı çıkartılır. Ve Bozkır, 10 Temmuz 2019’da Türkiye’nin talebi üzerine Kiev’de gözaltına alınır.

Bozkır asla Türkiye’ye dönek istememektedir. Çünkü bugüne kadar tanık olduğu ve içinde bulunduğu silah kaçakçılığını kamuoyuna açıklayabileceğini birkaç kere ima ettiği için öldürülebileceğini bilmektedir. Buna örnek olarak da cezaevinde ölen (ya da öldürülen) eski subay ve MİT görevlisi Kâşif Kozinoğlu’nu, ismini vermeden hatırlattı. Şimdi MİT tarafından kaçırılmaktan endişe duyduğu için Ukrayna makamlarından sığınma ve korunma talebinde bulundu.

Bozkır, kendi arşivinde yer alan, silahların teslim edilme anına ait görüntüler, valizler dolusu dolarlar, içinde silah mı dolar mı olduğu belli olmayan konteynerlerin görüntülerini de Ukrayna haber sitesi Strana muhabiriyle paylaştı.

https://strana.ua/articles/istorii/302707-turtsija-nelehalno-postavljaet-oruzhie-v-horjachie-tochki-azii-i-afriki.html

https://ukraynahaber.com/2020/11/25/eski-okkci-yuzbasi-bozkir-turkiyenin-yasadisi-silah-ticaretini-ukrayna-basinina-anlatti/amp/?__twitter_impression=true

Şimdi, Adana MİT Tırları konusunu duyduğunda öfkeleri kabaranlara sormak istiyorum. Nuri Gökhan Bozkır’ın açıklamalarını okudunuz mu? Okumadıysanız, lütfen okuyunuz.

  • Şayet tırlarla Suriye’ye yapılan nakliyatlar milli menfaatlerimiz doğrultusunda idiyse neden TBMM’den karar alınarak icra edilmedi?
  • Şayet yapılan nakliyatlar milli menfaatlere uygun insani yardım muhteviyatında idiyse neden her parti nakliyattan birkaç milyon dolar avanta para devşirildi?
  • Bu avanta para kimlere paylaştırıldı? Bunun kaydı tutuldu mu? Kim tuttu?
  • Bu silahların parasını kimler ya da hangi ülkeler karşıladı?
  • Ortaya çıkan bu silah ve para trafiğinin resmi ya da gayri resmi kayıtları tutuldu mu? Bu kayıtlar nerededir?
  • Silahların her seferinde hangi gruba, hangi örgüte ya da kime teslim edildiğine dair kayıtları kim tuttu? Bunlar nerede muhafaza ediliyor?

Siz de aklınıza gelen soruları buraya yazın. Yazın ki, yarın (umarım o yarın pek yakındır) bu silah kaçakçılığını yapanlar hakkında davalar açıldığında, sorulacak sorularla ilgili şimdiden bir arşiv oluşsun.

 

Nuri Gökhan Bozkır hakkında söylenecekler tabii ki bunlardan ibaret değil. Bir de MİT Tırları davasının gizli tanıklarından Gizli tanık Alparslan konusunun Bozkır’la olan ilgisi var ki bunu da başka bir yazıya bırakalım.

 

1 Comment

  1. […] görev almış eski Özel Kuvvetler Komutanlığı mensubu bir asker olan Nuri Gökhan Bozkır, Soğan Tırları olayından sonra Ukrayna’ya kaçtı ve burada bazı açıklamalar yaptı. Bizzat içinde bulunduğu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.